Po modelowaniu 3D przychodzi czas na tworzenie dokumentacji płaskiej. W poniższym artykule przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą uprościć i przyśpieszyć ten proces.

 

Widok rysunku w 3D, czyli przekrój w rzucie izometrycznym

Funkcja Widok rysunku w 3D pozwala na swobodne obracanie widoków znajdujących się na arkuszu. Można dzięki niej stworzyć na przykład przekrój w rzucie izometrycznym, co pozwala na pokazania w dowolny sposób wnętrza skomplikowanego komponentu lub złożenia. Wystarczy wybrać opcję Widok rysunku 3D (1) z paska widoku, a następnie wskazać widok, który chcemy obrócić (2).
 

Widok rysunku w 3D

 
Pojawi się pasek kontekstowy pozwalający na swobodne manipulowanie.
 

Widok rysunku w 3D

 
Po zatwierdzeniu (5) otrzymujemy widok w wybranym przez nas ustawieniu.
 

Widok rysunku w 3D

 
Opcja Rysunku w 3D pozwala również na obracanie innymi rodzajami widoków np. widokiem rozstrzelonym.
 

Widok rysunku w 3D

 

Widok względny, czyli jak stworzyć rysunek bez zmiany płaszczyzn podstawowych modelu

W procesie projektowania komponent może znacząco zmienić swoją geometrię w stosunku do założeń początkowych. W takim wypadku może okazać się, że jego położenie względem płaszczyzn podstawowych jest bardzo nienaturalne.
 

Widok względny

 
To samo będzie dotyczyło rzutów komponentu dostępnych w palecie widoków.
 

Widok względny

 
Na szczęście nie jesteśmy skazani na wstawianie przekręconych widoków, a następnie zastanawianie się o jaki kąt je obrócić. Możemy skorzystać z opcji Widoku względnego (1), a następnie wskazać interesujący nas model (2).
 

Widok względny

 
Zostaniemy przeniesieni do okna z modelem, aby wskazać ściany, które mają być prostopadłe do podstawowych kierunków rzutowania. W poniższym przykładzie widokowi z przodu (3) odpowiadać będzie ściana (4), a widokowi z prawej strony (5) ściana (6).
 

Widok względny

 
Po zatwierdzeniu możemy wstawić na naszym arkuszu widok z przodu, zgodnie z wcześniej wybranymi ścianami. Może on posłużyć do wstawienia kolejnych rzutów.
 

Widok względny

 

Jak przyśpieszyć wymiarowanie zaokrągleń korzystając z wirtualnego punktu przecięcia

Częstym problemem w czasie wymiarowania zaokrągleń jest prowadzenie linii wymiarowej do wirtualnego punktu przecięcia. Można posiłkować się zwykłym szkicem i samemu narysować taki punkt, ale nie jest to zbyt elegancka metoda. Można zrobić to dużo wygodniej po wybraniu krawędzi, których wirtualny punkt przecięcia ma dotyczyć (1, 2), a następnie wybrać opcję Punkt znajdującą się w zakładce Szkic (3).
 

Wirtualny punkt przecięcia

 
Zostaną wstawiane dwie cienkie linie, do których możemy poprowadzić wymiary.
 

Wirtualny punkt przecięcia

 
Wygląd wirtualnego punkt przecięcia możemy dostosować na kilka różnych sposobów we Właściwościach dokumentu.
 

Wirtualny punkt przecięcia

 

Jak zapanować nad wymiarami z Elementów modelu

Eksport wymiarów poprzez Elementy modelu pozwala znacznie przyśpieszyć proces tworzenia dokumentacji płaskiej. Ta przydatna funkcja może jednak zniechęcać do siebie z powodu „bałaganu” jaki tworzy na rysunku. Spowodowane jest to domyślnie zaznaczoną opcją Użyj umieszczenia wymiarów w szkicu.
 

Elementy modelu

 
Po odznaczeniu powyższej opcji wymiary zostaną automatycznie rozmieszczone równomiernie na rysunku.
 

Elementy modelu

 

Jak swobodnie zmieniać odstępy między wymiarami za pomocą suwaka

Przydatnym gadżetem pozwalającym na optymalne rozmieszczenie wymiarów na rysunku jest suwak znajdujący się na palecie wymiarów. Aby się do niego dostać wystarczy kliknąć na Wymiar (1), a następnie rozwinąć menu kontekstowe (2). Suwak (3) pozwala na płynną regulację odstępów pomiędzy wymiarami zaczynającymi się od linii bazowej.
 

Suwak

 
Kręcąc suwakiem w lewo lub prawo zmniejszamy lub zwiększamy odstęp pomiędzy liniami wymiarowymi.
 

Suwak

 

Przyciąganie do środka prostokąta

Funkcja ta pozwala na ustawianie tekstu w środku komórki, co przydaje się w czasie tworzenia wszelkiego rodzaju tabeli. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w tekst (1) należy wybrać opcję Przyciąganie do środka prostokąta (2), a następnie wskazać linie tworzące komórkę tabeli (3, 4, 5, 6).
 

Przyciąganie do środka prostokąta

 
Wybrany tekst zostanie wyśrodkowany.
 

Przyciąganie do środka prostokąta

 
 
 
___

O AUTORZE:

 

Piotr Gomuła
Specjalista Techniczny ds. CAD
Premium Solutions Polska

+48 725 072 655

 

Zobacz również: