SOLIDWORKS PDM Professional jest rozbudowanym i skalowalnym rozwiązaniem. Może być stosowany w firmach od pojedynczych użytkowników, aż po rozległe grupy robocze, zarządzane poprzez Active Directory.

Niezależnie od ilości użytkowników czy stopnia skomplikowania przechowalni, może okazać się, że oprogramowanie wymaga dodatkowej rozbudowy o funkcje standardowo niedostępne. SOLIDWORKS PDM Professional (uwaga, te rozwiązania są niedostępne w przypadku SOLIDWORKS PDM Standard) pozwala wykonać to na dwa sposoby.

Pierwszy, bardziej skomplikowany, wymaga wiedzy programistycznej, gdzie dzięki API SOLIDWORKS PDM możemy tworzyć programy bądź dodatki zmieniające lub dodające funkcje do SOLIDWORKS PDM. Drugie rozwiązanie jest prostsze, nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jednocześnie zwykle wystarcza w standardowych zadaniach. Mowa tu o Dispatch – dodatku dostarczanym przez producenta oprogramowania, który rozbudowuje SOLIDWORKS PDM o możliwość stosowania skryptów w środowisku użytkownika.

 
Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest upewnienie się, czy Dispatch jest widoczny w dodatkach. W tym przypadku nie jest, więc będziemy musieli go doinstalować.

 
Dodatek znajduje się w folderze instalacyjnym PDM, w podfolderze Default Data:

 
Przeciągamy dodatek na przechowalnię i od tej pory możemy posługiwać się skryptami Dispatch:

 
Aby dodać nowy skrypt Dispatch, klikamy Zarządzanie działaniami:

 
Pojawi się okno pozwalające zarządzać skryptami:

 
Możemy tu utworzyć, zmodyfikować, powielić bądź zaimportować działania.
Po kliknięciu Dodaj pojawi się okno pozwalające na stworzenie od nowa działania:

oraz dodania warunków, które spowodują wykonanie działania:

 
Dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody z Dispatch będzie folder instalacyjny SOLIDWORKS, gdzie znajdują się gotowe przykłady:

 
W następnym wpisie omówimy dostępne przykłady i stworzymy własne działanie.

 
 
 

Zobacz również: