Algorytm iMachining powstał kilka lat temu, ale mimo upływającego czasu popularność tego sposobu obróbki nie maleje. W SolidCAM 2018 moduł ten staje się jeszcze bardziej przystępny.

Programiści na całym świecie doceniają zalety iMachining, czyli przede wszystkim znaczące skrócenie czasu obróbki oraz wydłużenie żywotności narzędzi, co przekłada się na wzrost wydajności przedsiębiorstw. Dzisiaj konkurencyjność ma olbrzymie znaczenie w pozyskiwaniu klientów, a zmniejszenie kosztów zużycia narzędzi, zaoszczędzenie czasu przeznaczonego przez programistów na programowanie części a także zredukowanie czasu cyklu obróbki detalu niesamowicie zwiększa zyski firmy.

Dlaczego iMachining nie przestaje zachwycać swoich użytkowników? iMachining zwalnia programistę z wymagającego programowania części, posiada bowiem Kreator Technologii, który automatycznie oblicza warunki skrawania dla całej ścieżki narzędzia. W Kreatorze Technologii użytkownik wybiera tylko poziom obróbki spośród ośmiu poziomów obróbczych, tzw. MRR (Material Removal Rates), odpowiadających szybkościom usuwania materiału i specyfice pracy obrabiarki. A technologia ta modyfikuje posuw i prędkość skrawania w ten sposób, aby w każdej sekundzie pracy obrabiarki uzyskać optymalne warunki obróbcze. Obciążenie narzędzia pozostaje stałe i jest rozłożone równomiernie, a kąt opasania narzędzia utrzymany w określonych granicach, stąd zużycie ostrzy jest niewielkie.

Charakterystycznymi elementami technologii iMachining są:

  • helikalne wejście w materiał,
  • spirala morficzna,
  • trochoidalny kanał.

Główne założenia technologii iMachining nie zmieniają się, ale nieustannie jest ona wzbogacana o nowe opcje ułatwiające programowanie. Zdefiniowanie maszyny, na której będzie ta obróbka wykonywana, oraz materiału, w którym będzie prowadzona obróbka, jest niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym module. W SolidCAM 2018 możemy w Danych dla Części Frezarskiej, w Danych iMachining użyć Materiału SolidWorks, jeżeli uprzednio, w trakcie projektowania części, w SolidWorks został on zdefiniowany.

iMachining 3D został wzbogacony o technologię wielonarzędziową sprawiającą, iż w jednej operacji możemy wykonać obróbkę zgrubną, usunąć resztki materiału po poprzednim narzędziu oraz w obróbce wykańczającej zebrać pozostawiony naddatek i wygładzić powierzchnię detalu. W tej operacji Poziomy oraz Geometrie są ze sobą synchronizowane.

Obok zakładki Geometria, w iMachining 3D pojawia się nowa zakładka Przygotówka, która daje możliwość definiowania przygotówki w sposób automatyczny bądź na podstawie wybranej operacji.

W iMachining 3D dodano możliwość pomijania zamkniętych kieszeni. W zakładce Technologia należy zaznaczyć opcję Ignoruj zamknięte kieszenie.

W Ustawieniach CAM możemy wybrać minimalny promień helisy: 110%, 130%, 150%, 170% promienia narzędzia.

W Kreatorze Technologii iMachining, w zakładce Modyfikuj Warunki Obróbcze można zmienić ustawienia kąta skrawania: podając maksymalny albo minimalny kąt opasania narzędzia.

W zakładce Geometria, w iMachining 2D opcja Zaokrąglenie ścian daje możliwość modyfikacji ścieżki przy zaokrągleniach.

Wybraną w iMachining 2D Geometrię można modyfikować poprzez odsunięcie otwartych krawędzi o wybraną przez użytkownika wartość.

W zakładce Poziomy, w iMachining 2D możemy wybrać zmienne poziomy frezarskie dla kilku kieszeni położonych na różnych poziomach. Ta opcja była dotąd dostępna w operacji Wybranie, teraz możemy korzystać z niej również w iMachining 2D.

W iMachining 2D, pierwsza zakładka Dashboard daje możliwość wyboru najczęściej modyfikowanych, istotnych parametrów takich jak: Geometria, Narzędzie, Poziomy frezarskie, Poziomy obróbcze, Kontrola spirali morficznej oraz Naddatki. Nie trzeba zatem wielokrotnie dalej klikać, aby dostosować parametry z pozostałych zakładek – wystarczy jedno kliknięcie.

Zobacz również: