Zapraszamy na relację z pierwszego dnia konferencji 3DEXPERIENCE World 2024 – największego spotkania użytkowników SOLIDWORKS oraz platformy 3DEXPERIENCE, które w tym roku odbywa się w dniach 12-14 lutego w Dallas.
Poniedziałkowa ogólna sesja 3DEXPERIENCE World 2024 rozpoczęła się z niesamowitym przytupem! Napięcie i podekscytowanie unosiło się w powietrzu Centrum Kongresowego w Dallas, w Teksasie. Prowadząca sesję Tracey Wilson zaprosiła SVP 3DEXPERIENCE Works & Customer Role Experience – Giana Paolo Bassi, który wjechał na scenę klasycznym Shelby Cobra z 1965 roku, zmodernizowanym w taki sposób, że stał się samochodem w pełni elektrycznym.
Po przywitaniu się z widownią Bassi podziękował za obecność 4.5 tysiąca uczestników z ponad 30 krajów oraz przypomniał, że w tym roku świętujemy 25-lecie wydarzenia, jakim jest coroczna, ogólnoświatowa konferencja organizowana przez Dassault Systèmes.
Ogłoszenie nowego dyrektora generalnego
Następnie zaproszony na scenę został Bernard Charles, Prezes Zarządu Dassault Systèmes, który ogłosił, iż Pascal Daloz zostanie nowym CEO. Dodał również, że mimo tego, że Daloz nie może w tym roku uczestniczyć w konferencji, jest przekonany, że nowy dyrektor będzie w stanie poprowadzić firmę w przyszłość. Charles i Daloz wspólnie wyobrażają sobie nowy świat designu.
Kolejne życie produktu
W swojej wypowiedzi Charles wrócił do czasów, gdy w 1997 roku Dassault Systèmes zainwestował w startup, jakim był SOLIDWORKS. Później firma przeszła do kolejnego projektu partnerskiego w celu uzyskania synergii: SOLIDWORKS otrzymał silnik skalowalności, platformę 3DEXPERIENCE oraz chmurę. Charles omówił również kwestię nowej gospodarki, w której produkty regenerują się same.
Następnie prezes Charles podzielił się ekscytującymi nowościami na temat nowej opatentowanej technologii, prosto z działu badań i rozwoju DS. Technologia ta jest połączeniem sztucznej inteligencji z modelowaniem i symulacją (MODSIM). Charles podał przykład wykorzystania sztucznej inteligencji do zaprojektowania kierownicy roweru elektrycznego.
Dassault Systèmes nie jest nowicjuszem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Swój pierwszy patent na sztuczną inteligencję firma uzyskała ponad dziesięć lat temu, a Charles przypomniał publiczności:
Być może najbardziej ekscytujące dla tysięcy uczestników było ogłoszenie, że nowe doświadczenia projektowe oparte na sztucznej inteligencji będą dostępne we wszystkich aplikacjach projektowych Dassault Systèmes już do końca roku.
Nowości
Michael Jackson, Wiceprezes ds. badań w CADENCE, dołączył do CEO SOLIWORKS Manisha Kumara na scenie, by ogłosić partnerstwo w celu zapewnienia zintegrowanego rozwiązania elektromechanicznego dla użytkowników SOLIDWORKS. Jackson podzielił się z publicznością przekonaniem:
Manish przedstawił również aktualizacje dotyczące DraftSight, HomeByMe, a także nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które są włączane do narzędzi projektowych SOLIDWORKS. Suchit Jain, Wiceprezes ds. strategii i społeczności 3DEXPERIENCE Works, podkreślił wkład 7,5 miliona inżynierów, projektantów, studentów i przedsiębiorców, którzy tworzą niesamowitą społeczność SOLIDWORKS. Jain wyróżnił niektóre z innowacji wdrażanych przez jej członków – innowacji, które uczynią nasz świat lepszmy.
Następnie mieliśmy okazję poznać historię dwóch użytkowników, którzy rozpoczęli swoją działalność w programie SOLIDWORKS dla startup’ów. Jain poprosił najpierw na scenę Linasa Gelazankasa, twórcę DBOX, gamechanger’a w branży w pełni automatycznych dronów. DBOX, czyli Drone in a Box, to najbardziej zaawansowany na świecie autonomiczny dron, zintegrowany z oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji. Korzystając z tej technologii, flota dronów może być zarządzana automatycznie i wykorzystywana do różnych zadań, takich jak np. asystowanie osobom udzielającym pierwszej pomocy.
Kolejnym prelegentem był Kevin Huang, współzałożyciel i dyrektor CEO Gluxkind, startup-u, który opracował wielokrotnie nagradzany wózek ze sztuczną inteligencją, aby zapewnić rodzicom oraz ich pociechom bezpieczne i wygodne odrywanie świata. Wózek umożliwia m.in. spacerowania bez użycia rąk oraz kołysanie dziecka podczas spaceru.
Zespół w Gluxind wykorzystał SOLIDWORKS do zaprojektowania i symulacji wózka „Ella”, a platforma 3DEXPERIENCE umożliwiła zróżnicowanemu geograficznie zespołowi łatwą współpracę oraz wdrożenie wózka od pomysłu do produkcji w ciągu zaledwie trzech lat.
Główny gość
Główny gość pierwszego dnia wydarzenia, dr Lonnie Johnson, wygłosił inspirującą przemowę na temat ewolucji technologii. Zróżnicowana kariera dr Johnsona obejmuje wiele dziesięcioleci. Odegrał on kluczową rolę w innowacjach w niezliczonych branżach, pracując na stanowiskach inżynierów i analityków w NASA oraz Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmował się najbardziej zaawansowanymi robotami na świecie w tamtym czasie. Dr Lonnie Johnson jest najbardziej znany z wynalezienia Super Soakera, który na zawsze zmienił zabawę w pistolety na wodę. Posiada również ponad 100 innych patentów.
Następnie dr Johnson skupił się na poważniejszych kwestiach globalnych, w szczególności na poszukiwaniu większej ilości odnawialnych źródeł energii. Świat nadal obserwuje skutki zmian klimatycznych, wobec tego zdaniem naukowca należy prowadzić więcej badań poświęconym technologiom wspierającym odnawialne źródła energii oraz akumulatorom, które będą odgrywać kluczową rolę w magazynowaniu tej energii. W Stanach Zjednoczonych znaczna część wytwarzanej energii elektrycznej odrzucana jest jako „ciepło odpadowe”. Według Johnsona, każdego roku z globalnego ciepła odpadowego możnaby uzyskać 190 miliardów dolarów energii elektrycznej. Niestety, aż 69% energii generowanej przez źródła pierwotne jest marnowane. Jedna z jego innowacji, Johnson Thermo-Electrochemical Converter (JTEC), zmniejsza ilość ciepła odpadowego z 69% do 40%. Zaangażowanie Johnsona w rozwiązanie problemu magazynowania energii odnawialnej zaowocowało powstaniem Johnson Energy Storage – firmy, której celem jest opracowanie półprzewodnikowej baterii o wysokiej gęstości energii wykonanej z ceramiki, szkła i metalu, która podwaja czas jazdy dzisiejszych baterii litowych z 300 do 600 mil.
Na zakończenie dr Johnson omówił ewolucję ludzkości oraz technologii, a także rolę, jaką sztuczna inteligencja (AI) odegra w naszej przyszłości. Zadał pytanie:
Poruszył również temat tego, czy kiedykolwiek przeprojektujemy samych siebie poprzez wykorzystanie takich rzeczy, jak inżynieria genetyczna i urządzenia biomechaniczne. Z pewnością pozostawił nam wszystkim wiele do myślenia.
___
Jeśli przegapiłeś poniedziałkową sesje 3DEXPERIENCE World, obejrzyj poniższy film, aby nadrobić zaległości!
___
O AUTORZE:
Jakub Kamiński
Młodszy specjalista techniczny ds. CAD