Nieustanny rozwój technologiczny wymusza optymalizowanie technik wytwarzania, dlatego coraz większą popularnością cieszą się addytywne (przyrostowe) metody produkcj. Przedstawiamy SolidCAM Additive Manufacturing – rozwiązanie do ekonomicznego druku 3D z metalu i wydajnej obróbki CNC.

 
Wykorzystanie druku 3D w procesach produkcyjnych spotyka jeszcze pewne przeszkody, takie jak niski poziom wiedzy, koszty oraz brak wykwalifikowanych pracowników. Aby ułatwić wprowadzenie wytwarzania addytywnego w zakładach przemysłowych, powstał SolidCAM Additive Manufacturing, który umożliwia dodanie druku 3D z metalu do procesu produkcyjnego. Jest to połączenie wiedzy i mocnych stron SolidCAM z rozwiązaniami od Desktop Metal, partnera handlowego specjalizującego się w dostarczaniu połączonych rozwiązań w zakresie druku 3D oraz obróbki CNC.
 

Druk w metalu

 

Systemy druku 3D firmy Desktop Metal

 
Desktop Metal oferuje rozbudowane portfolio rozwiązań do druku 3D – zarówno do szybkiego prototypowania, jaki i masowej produkcji. Wśród nich znajdziemy:

  • Shop System – system z drukarką 3D typu binder-jet do metalu, umożliwiająca ekonomiczne drukowanie 3D małych części metalowych, przeznaczona do druku w małych i średnich seriach.
     

    Druk w metalu

  • Studio System – system, który nie wymaga rozpuszczalników, proszków metali czy laserów. Ułatwia drukowanie przy niewielkiej ingerencji operatora.
     

    Druk w metalu

 

Jak wygląda proces tworzenia druku 3D z metali?

 

Krok 1: Projekt komponentu w SOLIDWORKS

Proces tworzenia produktu z druku 3D rozpoczyna projekt 3D. Na tym etapie świetnie sprawdzają się bezproblemowo zintegrowane z SolidCAM programy SOLIDWORKS i Autodesk Inventor. Dzięki integracji CAD/CAM, stworzony model 3D można z łatwością wykorzystać do dalszego programowania CNC. Projekt CAD importuje się do programu przygotowującego druk 3D.
 

Krok 2: Druk 3D

Proces drukowania 3D w metalu przebiega różnie, w zależności od zastosowanego urządzenia.

W przypadku Shop System przygotowany plik przenosi się do urządzenia wykonawczego i uruchamia kalibrację przygotowującą do wydruku. Następnie, po uruchomieniu wydruku, kolejne warstwy sproszkowanego metalu są spiekane. Po zakończeniu drukowania model przenosi się do suszarki, aby utwardzić go termicznie i nadać drukowanym elementom dodatkową wytrzymałość przed odpyleniem. Z utwardzonej części usuwa się niezwiązany proszek w stacji proszkowej, a na koniec przenosi do spiekania.

Dla porównania, w Studio System po przetworzeniu modelu CAD gotowy program jest przesyłany bezpośrednio do drukarki 3D. Podczas druku materiał (pręty metalowe wykonane z proszku metalu i spoiwa) jest nagrzewany i wytłaczany przez dyszę tworząc warstwę wydruku. Po wydrukowaniu część zostaje umieszczona w piecu, gdzie jest podgrzewana do temperatury bliskiej stopieniu. W trakcie spiekania spoiwo jest usuwane, a cząstki metalu łączą się ze sobą.
 

Krok 3: Obróbka CNC

Po wyciągnięciu z pieca, element poddawany jest dalszej obróbce CNC, podczas której dodaje się brakujące detale oraz wykonuje obróbkę wykańczającą. Dzięki integracji CAD/CAM w SolidCAM szybko i łatwo można przygotować program CNC na podstawie wcześniej wykorzystywanego modelu CAD. Zaawansowane moduły SolidCAM pozwalają na uzyskanie wymaganych parametrów części, przy jednoczesnej oszczędności czasu.
 

Druk w metalu

 
Oczywistym jest, że wprowadzenie rozwiązań druku 3D w warsztacie mechanicznym to nie tylko umieszczenie drukarki 3D w hali produkcyjnej. Istotne jest stworzenie optymalnego połączenia procesów produkcji – od przygotowania pliku, po drukowanie, spiekanie i późniejszą obróbkę CNC.

Dzięki codziennej współpracy z zakładami produkcyjnymi SolidCAM posiada potrzebną wiedzę, która w połączeniu z systemami druku 3D od Desktop Metal pozwala uprościć proces przyrostowego wykonania części przy ograniczonym zaangażowaniu operatora i zapewnia ich szybką produkcję po akceptowalnych kosztach.
 
 
Po więcej informacji o SolidCAM zapraszamy na naszą nową stronę:
 
solidnycam.pl
 
 
___

O AUTORZE:

 

Joanna Ciesielska
Premium Solutions Polska

 
 
 

Zobacz również: