Sprawdź co zrobić, aby uniknąć konieczności podwójnego wstawiania wymiarów i przyśpieszyć tworzenie dokumentacji 2D w SOLIDWORKS, z użyciem funkcjonalności autowymiarowania, adnotacji projektów i elementów modelu.

 
Wielu użytkowników SOLIDWORKS w czasie wymiarowania rysunku może odczuć pewnego rodzaju déjà vu. Wymiary wstawiane na rysunek były już przecież tworzone przez nich w momencie modelowania bryły 3D, zatem dodawanie ich na rysunku jest wykonywaniem tej samej pracy po raz drugi. W poniższym artykule przedstawiam, jak tego uniknąć i tym samym przyśpieszyć tworzenie dokumentacji 2D.
 

Autowymiarowanie w SOLIDWORKS

Najprostszą funkcją pozwalającą na przyśpieszenie wymiarowania jest Autowymiarowanie. Można ją znaleźć po wybraniu opcji Inteligentny wymiar.

 

SOLIDWORKS

Rys. Autowymiarowanie

 

Dzięki niej możemy wstawiać wymiary dla całego modelu oraz dla pojedynczych elementów.

 

SOLIDWORKS

Rys. Wybór elementów w czasie autowymiarowania

 

Należy wybrać sposób wymiarowania, np. Wymiarowanie od linii bazowej lub Wymiar łańcuchowy.

 

SOLIDWORKSRys. Sposoby autowymiarowania

 

Następnie trzeba wskazać początek układu współrzędnych albo poszczególne krawędzie, od których będą zaczynać się wymiary.

 

Rys. Bazowanie wymiarów w czasie autowymiarowania

 

Jeżeli w czasie autowymiarowania wybierzemy wszystkie elementy widoku, możemy spodziewać się większej ilości wymiarów niż to zazwyczaj konieczne. Zostaną dodane między innymi wymiary do punktów, w których rozpoczynają się zaokrąglenia. Linie wymiarowe będą również wymagały przesunięcia i poukładania, ale mimo tego opcja Autowymiarowanie znaczne przyśpiesza cały proces.

 

SOLIDWORKS

Rys. Efekt funkcji autowymiarowania

 

Należy pamiętać, że wymiary stworzone za pomocą autowymiarowania są zależne, a nie sterujące. Różnicę pomiędzy tymi dwoma typami wymiarów opisuję poniżej.

 

Różnica między wymiarami zależnymi i sterującymi

Wymiary zależne, w przeciwieństwie do sterujących, nie mogą służyć do modyfikacji modelu poprzez zmianę ich wartości. Jeżeli więc w rysunku użyjemy funkcji Inteligentny wymiar lub Autowymiarowanie, to nie możemy za pomocą tych wymiarów modyfikować bryły. Aby dokonać jakichkolwiek zmian, należy przejść do środowiska części i tam edytować wymiar wstawiony w szkicu.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku importu wymiarów sterujących na rysunek, kiedy możemy modyfikować model z poziomu rysunku. Przy domyślnych ustawieniach oprogramowania SOLIDWORKS mamy możliwość rozróżnienia typu wymiaru za pomocą koloru. Wymiary zależne są domyślenie ustawione jako szare, natomiast wymiary sterujące jako czarne.

 

Adnotacje projektu oraz elementy modelu, czyli import wymiarów z modelu na arkusz

Zarówno adnotacje projektu jak i elementy modelu działają w ten sposób, że importują wymiary z modelu na rysunek. Przenoszą one wymiary tworzone w szkicach oraz te, które wynikają z operacji, np. długość wyciągnięcia.

Adnotacje projektu możemy dodać już w trakcie wrzucania widoków na arkusz rysunkowy. Wystarczy w oknie palety widoków zaznaczyć Importuj adnotacje oraz Adnotacje projektu.

 

SOLIDWORKS

Rys. Funkcja Importuj adnotacje w czasie dodawania rzutów; dopisek (A) przy nazwie widoku oznacza, że posiada adnotacje do importu

 

Po przeciągnięciu widoku na rysunek pojawi nam się on razem z wymiarami, równoległymi do widoku „Front”.

 

SOLIDWORKS

Rys. Efekt importu adnotacji

 

Porządkowanie wymiarów na rysunku

Ponieważ wymiary importowane są ze szkiców tworzących model, mogą być one ułożone w sposób nierównomierny. W celu ich szybkiego ustawienia możemy wykorzystać filtr wyboru wymiarów oraz opcję Rozmieść wymiary automatycznie.

 

SOLIDWORKS

Rys. Filtr linii wymiarowych

 

Filtr wymiaru pozwala na łatwy wybór wymiarów w obrębie pojedynczego widoku lub całego arkusza. Po zaznaczeniu wymiarów, obok myszki pojawi się rozszerzane menu, w którym znajduje się przycisk Rozmieść wymiary automatycznie.

 

SOLIDWORKS

Rys. Automatyczne rozmieszczenie wymiarów

 

Po naciśnięciu przycisku wymiary zostaną ustawione na rysunku w uporządkowany sposób.

 

SOLIDWORKS

Rys. Wymiary po automatycznym rozmieszczeniu

 

Elementy modelu

Drugą opcją, za pomocą której można dodać wymiary sterujące są Elementy modelu. Znajduje się ona obok funkcji Inteligentny wymiar.

 

SOLIDWORKS

Rys. Opcja Elementy modelu

 

Aby elementy modelu dały podobny efekt do adnotacji projektu, jako źródło wybieramy cały model i następnie wskazujemy widok, który chcemy zwymiarować. Warto również od razu odznaczyć opcję Użyj umieszczenia wymiarów w szkicu.

SOLIDWORKS

Rys. Funkcja Użyj umieszczenia wymiarów w szkicu

 

W rezultacie otrzymujemy zwymiarowany widok, a odznaczenie opcji Użyj umieszczenia wymiarów w szkicu sprawia, że wymiary są ułożone lepiej niż w szkicach tworzących model.

 

SOLIDWORKS

Rys. Porównanie ułożenia linii wymiarowych dla aktywnej i nieaktywnej opcji Użyj umieszczenia wymiarów w szkicu

 

Zaletą elementów modelu w porównaniu z adnotacjami projektu jest to, że można używać ich do wymiarowania pojedynczych operacji, a nie całego modelu.

 

SOLIDWORKS

Rys. Elementy modelu dla wybranej operacji

 

Kolejną przewagą elementów modelu jest większa elastyczność w wyborze szczegółów do zaimportowania z modelu na rysunek.

 

SOLIDWORKS

Rys. Szczegółowe opcje dla elementów modelu

 

Za pomocą funkcji Elementy modelu możemy również importować różnego rodzaju adnotacje oraz geometrie odniesienia dodane wcześniej na model.

 

SOLIDWORKS

Rys. Szczegółowe opcje adnotacji dla elementów modelu

 

Edycja wymiarów sterujących

Wymiary importowane za pomocą adnotacji projektu oraz elementów modelu możemy modyfikować w środowisku części. Aby je wyświetlić, należy przejść do drzewa FeatureManager, kliknąć prawym przyciskiem myszy w folder Adnotacje, a następnie wybrać opcję Pokaż wymiary operacji.

 

SOLIDWORKS

Rys. Opcja Pokaż wymiary operacji

 

Na modelu pojawią sią wymiary, które były dodane w czasie tworzenia poszczególnych szkiców.

 

SOLIDWORKS

Rys. Wymiary na modelu 3D

 

W celu ułatwienia edycji możemy ukrywać lub pokazywać wymiary dla poszczególnych widoków.

 

SOLIDWORKS

Rys. Edycja wymiarów

 

Możemy również tworzyć własne widoki adnotacji bazujące na geometrii modelu. Przydadzą się one szczególnie wtedy, gdy ściany modelu nie są równoległe do płaszczyzn głównych.

 

SOLIDWORKS

Rys. Dodawanie własnego widoku adnotacji

 

Funkcja ta pozwala także na przenoszenie poszczególnych wymiarów pomiędzy różnymi widokami adnotacji.

 

SOLIDWORKS

Rys. Przenoszenie wymiarów pomiędzy widokami adnotacji

 

Opcje zaprezentowane w powyższym artykule umożliwiają znaczne skrócenie czasu wymiarowania rysunku. Warto jednak zaznaczyć, że dużo lepiej sprawdzą się one przy tworzeniu rysunków prostych detali. W przypadku części, których drzewo operacji jest rozbudowane i doświadczyło wielu zmian, automatyczne sposoby wymiarowania mogą wymagać dużego nakładu pracy lub nie dać zadowalającego efektu.

 
___

O AUTORZE:

 

Piotr Gomuła
Specjalista Techniczny ds. CAD
Premium Solutions Polska

+48 725 072 655

 

Zobacz również: