Relacja z wydarzenia oraz podsumowanie najnowszych aktualizacji SolidCAM wersji 2023, które zostały zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji SolidCAM World w Stambule, w Turcji.

 
W dniach od 04.09 do 06.09 uczestniczyliśmy w ogólnoświatowej Konferencji SolidCAM World 2023. W wydarzeniu wzięli udział partnerzy, dzięki którym SolidCAM staje się coraz doskonalszym narzędziem wspierającym procesy produkcyjne.

Podczas trzech dni prelekcji eksperci SolidCAM skupiali się głównie na prezentacji najnowszych funkcji oprogramowania oraz planów związanych z pracami rozwojowymi.

Zapraszam na krótkie podsumowanie nowości.

 

Integracja z Solid Edge

Jednym z ważniejszych osiągnięć, jakie zostało zaprezentowane to bez wątpienia implementacja SolidCAM w nowym środowisku CAD. Od tego roku SolidCAM jest dostępny nie tylko dla użytkowników SOLIDWORKS oraz Iventor, ale również oddaje do dyspozycji to najlepsze oprogramowanie CAM użytkownikom programu Solid Edge.
 

Technologia łuszczenia gwintów

W celu utrzymania pozycji lidera w świecie oprogramowania CAM, a w szczególności w dziedzinie automatów tokarskich typu szwajcarskiego, SolidCAM wprowadził szereg usprawnień. Między innymi zaimplementowano technologię łuszczenia gwintów. Rozwiązanie to pozwala na obróbkę gwintów wysokiej jakości bez ryzyka powstawania wibracji. W połączeniu z maszyną typu szwajcarskiego uzyskujemy technologię idealną dla produkcji części o dużym stosunku długości do średnicy, takich jak śruby kostne, implanty, śruby pociągowe i inne mikroelementy.
 

technologia łuszczenia gwintów

 

Zarządzanie uchwytami w SolidCAM

Do nowej tabeli narzędzi została wprowadzona możliwość obsługi i zarządzania uchwytami, a co za tym idzie pełne wsparcie dla specjalnych systemów mocujących pozwalających na zamontowanie wielu części w różnych orientacjach przestrzennych.
 

mocowanie uchwytów

 

Śledzenie końcówki narzędzia

Od wersji 2023 możliwe jest programowanie ruchów międzyoperacyjnych z wykorzystaniem funkcji śledzenia końcówki narzędzia, co pozwala na lepsze zoptymalizowanie toru ruchu narzędzia.
 

Drutowa obróbka elektroerozyjna

Ważną zapowiedzią na tegorocznej konferencji SolidCAM był moduł umożliwiający programowanie maszyny do drutowej obróbki elektroerozyjnej.
 

obróbka elektroerozyjna

 

Nowy silnik obliczeniowy 3D HSM

W dziedzinie obróbek 3D bez wątpienia największą nowością jest wprowadzenie nowego silnika obliczeniowego 3D HSM, który oferuje zoptymalizowany algorytm i zwiększoną dokładność ścieżki narzędzia. Ponadto gwarantuje generowanie bezkolizyjnej ścieżki narzędzia ze zoptymalizowanymi wyjazdami i dynamiczną kontrolą oprawki narzędziowej. Lepszy mechanizm wpasowania łuków pozwala na zmniejszenie objętości kodu trafiającego na maszynę. Z kolei zoptymalizowany posuw kontroluje prędkość posuwu w narożach, co ułatwia obróbkę ostrych naroży.
 

nowy silnik obliczeniowy 3D HSM

 

Nowy program certyfikacji SolidCAM

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nowym programie certyfikacji, który będzie dostępny już od listopada br. Dzięki niemu, zarówno uczniowie szkół i uczelni wyższych oraz użytkownicy oprogramowania SolidCAM, będą mieli możliwość potwierdzenia swoich umiejętności.
 
 
 
___

O AUTORZE:

 

Karol Majcher
Specjalista Techniczny ds. CAM
Premium Solutions Polska

+48 605 320 368

 

Zobacz również: