W artykule prezentujemy proces wykonania repliki części do zabytkowego motocykla Sokół 1000 z wykorzystaniem technologii druku 3D, jako doskonałej alternatywy podczas tworzenia prototypów i krótkich serii wyrobów, w stosunku do narzędzi frezowanych.
Kroki projektowe
1. Wykonanie modelu 3D na podstawie skanu detalu z wykorzystaniem skanera NextEngine.
2. Wykonanie modelu CAD stempli i matryc w oprogramowaniu SOLIDWORKS.
3. Wydruk 3D stempli i matryc.
4. Tłoczenie rowka zapewniającego zwiększenie sztywności osłony łańcucha.
5. Podsumowanie projektu.
Oryginalna osłona podczas procesu skanowania 3D.
Skan elementu w oprogramowaniu ScanStudio.
Skan wczytany do środowiska SOLIDWORKS.
Zaprojektowanie stempla i matrycy na bazie wyznaczonego profilu z oryginalnej osłony.
Wydruk 3D narzędzi służących do wykonania rowka wzmacniającego.
Widok osłony oraz jej spłaszczenie.
Pakiet osłon z wykonanymi gięciami na prasie krawędziowej.
Osłona z wykonanym przetłoczeniem w pierwszym takcie, jeszcze nie na pełną głebokość.
Gotowa osłona.
Gotowy pakiet osłon.
Podsumowanie
Wykonując replikę małej osłony łańcucha motocykla Sokół 1000 wykorzystałem druk 3D w procesie tłoczenia. Grubość blachy na osłonę wynosiła 1 mm, natomiast do produkcji stempli wybrałem materiał PLA wykazujący dużą twardość, niezbędną do prawidłowego wykonania rowków wzmacniających. Wydruki miały wypełnienie 90% i 1,2 mm grubości ścianki.
W procesie tłoczenia doskonale sprawdziło się imadło maszynowe. Element rowka wzmacniającego konwencjonalnie jest wykonywany na felcarkach, ale z braku takiego urządzenia zdecydowałem się na wykorzystanie druku 3d jako alternatywnego rozwiązania w celu zniwelowania wielkości siły, jaką potrzebowałem. Do przetłoczenia rowka wykonałem kilka narzędzi o niewielkiej długości, reprezentujące odpowiednio kształty.
Wykorzystując tą metodę należy pamiętać, by przetłoczenia robić kilkuetapowo, gdyż raz rozciągniętego materiału nie jesteśmy w stanie ponownie spęczyć. W tym konkretnym przypadku żywotność drukowanych narzędzi jest wystarczająca i z pewnością byłbym w stanie wykonać znacznie więcej takich przetłoczeń.
Podsumowując – druk 3D jest doskonałą alternatywą podczas tworzenia prototypów i krótkich serii wyrobów, a co najważniejsze jest znacznie ekonomiczniejszy od narzędzi frezowanych.
___
O AUTORZE:
Tomasz Sobieszek
Starszy Specjalista Techniczny ds. CAD
Premium Solutions Polska
+48 665 100 637